Zapisy

Serdecznie zapraszamy wszystkich hodowców i sympatyków ptaków do wstąpienia w szeregi PZHKiPE

Wielu początkujących hodowców pyta mnie co trzeba zrobić żeby otrzymać obrączki, jak uzyskać własne sygnum, jak zapisać się do stowarzyszenia i jakie stowarzyszenie wybrać. Wbrew pozorom nie są to pytania błahe. Sam pamiętam jak zmagałem się z tymi pytaniami kilka lat temu. Zacznijmy od sprawy podstawowej, warunkującej odpowiedź na pozostałe kwestie. Każdy hodowca musi się zdecydować jakie ptaki chce hodować i czy chce w przyszłości rozwijać swoją hodowlę i pasję. Jeśli tylko ktoś chce sprawdzić czy podoła rozmnożeniu ptaków, to wcale nie musi mieć do tego celu ani własnych obrączek, ani własnego sygnum, ani też nie musi należeć do żadnego stowarzyszenia. Natomiast wszyscy pozostali, którzy wiążą swoją przyszłość z ptakami staną przed wyborem stowarzyszenia. Wybór stowarzyszenia wbrew pozorom nie jest kwestią łatwą. Warunkuje on bowiem przyszły rozwój hodowli i wpływa na wiele kwestii związanych z jej prowadzeniem.

Absolutnie pryncypialną sprawą przed wstąpieniem do stowarzyszenia jest określenie gatunku i rasy ptaków, które zamierzamy hodować. Wprawdzie później możemy zmienić czy rozszerzyć masz wybór, ale na początku musimy zdecydowanie określić jakie ptaki będą w naszej hodowli. Na samym początku nie polecam hodowli wielu gatunków. Skupmy się na wąskiej grupie ras i uczmy się profesjonalnie hodować ptaki. Po ustaleniu gatunku i ras ptaków, które będziemy hodować musimy przystąpić do wyboru stowarzyszenia. Wybór zaczynamy od ustalenia stowarzyszeń, które skupiają najlepszych hodowców danej rasy, którą zamierzamy hodować. Jest to o tyle ważne, że od razu będziemy mieć z jednej strony wsparcie od najlepszych hodowców, a z drugiej od razu możliwość rywalizacji z ptakami najlepszych hodowców ptaków danej rasy (możliwość bieżącego porównania jaki dystans dzieli nas od najlepszych). Nie bez znaczenia są też możliwość nawiązania koleżeńskich stosunków z najlepszymi, doświadczonymi hodowcami, możliwość nabycia dobrych ptaków, wystawianych na konkursach i wystawach, możliwość obejrzenia hodowli innych hodowców itp. Jak dokonać takiej analizy stowarzyszeń? Najlepiej zacząć cały proces od

W ostatnich latach powstało sporo stowarzyszeń ptaków. Wiele z nich ogranicza swą działalność jedynie do zakupu obrączek dla hodowców. Musimy uważać, żeby nie wpaść w sidła takiego papierowego stowarzyszenia. Rozpoczynamy teraz drugi etap wyboru stowarzyszenia. Z ogólnie dostępnych źródeł dokonamy pobieżnej analizy działania stowarzyszenia. Sprawdzimy teraz jak długo istnieje stowarzyszenie, ilu hodowców zrzesza, czy działa aktywnie, czy organizuje systematycznie konkursy, wystawy i pokazy ptaków, ile tych konkursów, wystaw i pokazów organizuje w ciągu roku, czy organizuje wystawy specjalistyczne (dla danego rodzaju ptaków, które będą lub są w naszej hodowli), czy organizuje jakieś seminaria lub spotkania z ciekawymi ludźmi, czy ma własną stronę internetową i często ją aktualizuje, czy wydaje cyklicznie jakiś biuletyn o ptakach, czy organizuje wycieczki na wystawy (szczególnie te zagraniczne), czy współpracuje z innymi stowarzyszeniami, czy ma swoich przedstawicieli w Sekcji Sędziów oraz w Polskiej Federacji Ornitologicznej, jakie są opinie hodowców o danym stowarzyszeniu itd. itd. Im więcej dowiemy się o każdym stowarzyszeniu tym łatwiejszy będzie nasz wybór.